گمرک|وزارت امور اقتصاد و دارایی

گمرک

 

گمرک سازمان دولتی می باشد که وظایف خودرا مطابق بادستورات وزارت امور اقتصاد و دارایی انجام میدهد و همانند مرزبان اقتصادي كشور نقش محوري و هماهنگ ‌كننده را در مبادي ورودي و خروجي كشور دارد و مسئول اعمال حاكميت دولت در اجراي قانون امور گمركي و ساير قوانين و مقررات مربوط به صادرات و واردات و عبور (ترانزيت) كالا و وصول حقوق ورودي و عوارض گمركي و ماليات ‌هاي مربوطه و الزامات فني و تسهيل تجارت است، کارشناس گمرک فعالیت دارد، که کار آن فعالیت در گمرک کشور و یا بخش گمرک سازمان ها و شرکت های بازرگانی و صنعتی، دولتی و خصوصی می باشد.

 

گمرک به دو دسته کلی تجاری ومسافری تقسیم بندی میشود. گمرک مسافری به ورود و خروج افراد و گمرک تجاری به ورود و خروج اموال و کالاها در کشور مربوط می شود. کارشناس گمرکی که در بخش گمرک مسافری کار می کند، از کلیه قوانین، آیین نامه ها و دستورالعمل های گمرکی، مقررات مسافری، محدودیت ها و ممنوعیت های مسافری و سایر اطلاعات مربوط به این بخش آگاه است. در بخش گمرک تجاری نیز کارشناس گمرک بر قوانین صادرات و واردات، ارزش گذاری کالاها، تعرفه و کدگذاری کالاها و سایر قوانین و آیین نامه های مرتبط تسلط کافی دارد.

 

متخصصان گمرک که در بخش گمرکی یک شرکت یا سازمان مشغول به کار است، با داشتن استعداد کامل بر قوانین و مقررات گمرکی و آشنایی کافی با نوع فعالیت، کالا و محصولات و کلیه امور واردات و صادرات آن سازمان، وظیفه انجام کلیه امور گمرکی را بر عهده دارد.

 

در دانشگاه نیز رشته ای با نام کارشناسی مدیریت گمرکی وجود دارد، که کسانی که علاقه به کار و خدمت گذاری در سازمان گمرک را دارند، می توانند برای تحصیلات دانشگاهی خود این رشته را انتخاب نمایند. دانشجويان می ‌آموزند بر اساس سياست اقتصادي كشور، كالاهای ممنوعه و غير ممنوعه را شناسايی كنند، آنان همچنين با سازمان ‌ها و مجامع‌ گمركی بين‌ المللی و ساير سازمان هايی كه بخشی از فعاليت ‌های آنان منجر به وضع معيارهايی در سطح جهاني در زمينه مسايل گمركی مي‌گردد، آشنا می شوند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *