مشوق های صادراتی مربوط به واردات و حقوق مربوط به گمرک – قسمت ۳

گمرک

در ایران اولین بار هلندی ها برای نگهداری کالاهای وارده، انبارهائی برای گمرک ساختند و با تاسیس گمرک نیز برای کلیه کالاهای وارده چه در تهران و چه در شهرستان ها و بنادر مرزی، انبارهائی ساخته شد. سیستم انبر داری عمومی دارای مزایا متنوعی است که از آن جمله می توان استفاده اعتباری از رسید انبار را برای گرفتن وام ضروری نام برد. این رسید که پشتوانه آن کالای انبار شده و بیمه شده می باشد و قابلیت وصول آن بسیار زیاده و هرگز واخواست نکمی شود، از اسناد معتبر می باشد.

انگلستان در حال حاض بیش از ۴۰۰۰ انبار گمرکی حفاظت شده دارد.

در یک مقایسه ساده بین سیستم انبارهای عمومی و استرداد حقوق گمرک به این نتیجه می رسیم که در سیستم انبارهای عمومی، سرمایه جاری و نقدینگی بازرگان صادر کننده صرف پرداخت حقوق گمرک نمی شود و هر گونه مبلغی تا اخذ استرداد راکد نمی ماند و در مقابل، در سیستم استرداد حقوق گمرک، هزینه انبارداری وجود ندارد و صادر کننده می تواند این هزینه را صرفه جوئی نماید. بنابراین می باید صادر کنمنگان با توجه به این دو مزیت یک سیستم را انتخاب کنند.

مشوق های صادراتی از طرق پروانه ورود مخصوص

در کشورهلیی که دارای سیستم کنترل های کمی واردات هستند، سیستم مشوق های ارزی برای صادرکنندگان کشش ندارد، بلکه اجازه مخصوص ورود کالای مورد نیاز تولید صادراتی، مشوق بسیار خوبی به شمار می رود. براساس سیستم پروانه ورود مخصوص صاحبان صنایع که واردکننده کالاهای مورد نیاز تولید صادراتی می باشد، به طور اتوماتیک از مزایای ورود مواد لازم برای ذخیره خود قبل از صدور استفاده می نمایند. کشورهای متعددی این سیستم را به عنوان مشوق صادراتی مود استفاده قرار داده اند مانند الجزایر، هند، نیوزیلند.

این نوع پردانه به سه نوع جا به جائی، کمکی و جایزه ای تقسیم می گردد. سایر کشورها نیز تدابیر خاصی را برای ورود کالای مورد نیاز صادراتی اعمال می نمایند که عملکرد مترداف سیستم پروانه ورود کالاست که از آن جمله می توان سیستم Allocation priority را در ترکیه نام برد.

مشوق های صادراتی مربوط به مالیات ها و عوارض

این نوع مشوق در اکثر کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه در مورد صنایع به طور اعم و صادرات به طور اخص کم و بیش وجود دارد که در دو مبحث جداگانه مورد بررسی قرار می گیرد.

مشوق های مربوط به مالیات ها و تعرفه های تحمیلی بر واردات

برخی از کشورها که دارای تعرفه های تحمیلی حقوق گمرک و مالیات های خاص واردات می باشند، واردات به کار رفته در تولید صادراتی را یا از آغاز، معاف از مالیات و حوق گمرک می نمایند و یا تخفیف قائل می گردند. برخی از کشورها نیز استرداد حقوق گمرک و استفاده از مناطق آزاد گمرکی را مورد عمل قرار می دهند. چون در مباحث گذشته به تفضیل راجع به این مطالب شرحی رفته است، لذا در این فصل مالیاتی که مربوط به فعالبت های صادراتی است، تکیه می گردد.

مشوق های مالیاتی مربوط به فعالیت صادراتی

مشوق های مالیاتی که در کشورهای مختلف معمول می باشد دارای سیتم های متعددی هستند که برخی از آغاز فعالیت صادراتی، مالیات متعلقه را تخفیف یا معاف می دارند و برخی راجع به مالیات بردرآمد، صدور، تولید ارزش افزوده و غیره معافیتها و تحقیقاتی را در نظر می گیرند و برخی از کشورها در دوره خاصی معافیت را مد نظر قرار داده و برخی دیگر سیستم های استهلک تشویقی را برای صادرکنندگان در نظر گرفته اند.کشورهای الجزایر، آرژانتین، یونان، ژاپن و آمریکا سیاست معافیت یا تخفیف از مالیات بر تولید را پیش گرفته اند.

معافیت یا تخفیف از مالیات بر درآمد

این سیستم معافیت یا تخفیف، معمول ترین سیستم مشوق مالیاتی در کشورهاست که ایران، استرالیا، سری لانکا، آرزانتین، پاکستان و … از آن استفاده می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *